باتری ژله ای

۰
(۰)

خیلی از مشتریان عزیز گمان می کنند که باتری های سیلد (بدون نیاز به نگهداری) همان باتری های ژله ای هستند که به جای اسید در آن ماده ای ژله ای ریخته اند!

اما در مورد باتری ژله ای که هیچ کاربردی در خودروهای سواری ندارد برآن شدیم توضیح مختصری در مورد آن بدهیم.

این نوع باتری ها که دارای صفحات کمتر و ضخیم تری هستند دارای جریان تست دشارژ در هوای سرد نمی باشند و قدرت استارت زنی آنها در حدود ۳۵ الی ۴۰ % کمتر از باتری های مشابه آنها می باشند.

با توجه به مطالب بالا روشن شد که این باتری برای خودروهای سواری هیچ کاربردی ندارد حال سوال اینجاست که کاربرد این باتری ها کجاست؟

از این نوع باتری ها در شرایط سیکلی حاد متغیر استفاده می شود و در برخی موارد نیز در باتری های راه انداز سایر سیستم ها استفاده می گردد که به طور مثال می توان از جرثقیل های بالابرنده نام برد که باتری های آنها نیازمند قدرت استارت زنی بالا نیست. از این نوع باتری ها همچنین جهت انتقال انرژی به واحد های راه انداز کوچک (به طور مثال ماشین هایی نظیر جاروبرقی و صندلی برقی معلولین)، تامین انرژی جهت راه اندازی و نصب سیگنال ها، روشنایی ساختمان سازی،  قایق ها و سایر تجهیزات فرعی استفاده می شود.

به دلیل دارا بودن آنتیموان با محلول الکترولیت مقاومت مناسبی در برابر بارهای سیکلی دارند. تاثیرات منفی این پدیده قابل چشم پوشی است. در این نوع باتری ها اسید محلول در ژل مانند چند جزئی نگهداری می شود و یک واکنش شیمیایی از تولید گاز جلوگیری کرده و درنتیجه باعث کاهش مصرف آب خواهد شد. درپوش های باتری دارای یک شیر اطمینان بوده که فشار بوجود آمده بیش از حد را آزاد کند. باتری های دارای الکترولیت ژلی نرخ دشارژ خود به خودی ۳% در ماه در درجه حرارت ۲۰ درجه سانتی گراد دارد این بدان معناست که این باتری ها کاملا بدون نیاز به نگهداری هستند. وجود صفحات کوتاه و ضخیم و الکترولیت ژلی باعث بوجود آمدن مقاومت زیادی در برابر بارهای سیکلی می گردد. به منظور فراهم آوردن ظرفیت قدرتی بالا، از لایه های فایبرگلاس نیز استفاده می شود که در نتیجه باعث تکمیل شدن ۵۰۰ الی ۷۰۰ سیکل در هنگام دشارژ شدن ۶۰ درصدی باتری خواهد شد.

optima yellowtop باتری ژله ای

از آنجایی که صفحات این نوع باتری به طور کامل و محکم در محلول الکترولیت ژلی قرار گرفته اند و همچنین لایه های فایبرگلاس نیز تقویت بیشتری را بوجود می آورند، باتری دارای مقاومت فوق العاده ای در برابر ارتعاش است. این نوع باتری همچنین دارای عایق بندی مناسب و محکم و ۱۰۰% Spill Proof است به طوری که با واژگون کردن کامل آن به هیچ وجه نشتی بوجود نمی آید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین ۱ تا ۵ ستاره نمره دهید

همچنین ببینید

شستشو و نظافت اتومبیل

چگونگی شستشو و نظافت اتومبیل

۰ (۰) میانگین عمری اتومبیل­ها روی جاده، رو به افزایش است که باید آن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما
error: Content is protected !!