در هنگام تصادف چه کنیم؟

وقتی با یک تصادف رانندگی مواجه شدیم چه باید کرد؟

تصادف 1024x576 در هنگام تصادف چه کنیم؟

درصد بسیار کمی از قربانیان تصادفات در محل حادثه جان خود را از دست میدهند و متاسفانه در حدود ۸۰٪ این قربانیان به علت نا آگاهی کمک کنندگان و خارج کردن نا صحیح مصدوم از خودرو و حمل ناصحیح مصدوم به بیمارستان جان خود را از دست میدهند.

اگر اطلاعی از نحوه کمکهای اولیه ندارید مطمئن باشید بهترین خدمت و کمک به مصدوم اینست که اجازه ندهید افراد نا آگاه به مصدوم دست بزنند و منتظر آمبولانس و افراد متخصص ماندن بهترین کمک برای مصدوم است.


متوقف کردن خونریزی:

ممکن است فردی در اثر بریدگی و ضربه تصادف دچار خونریزی شود اصلی ترین کار برای جلوگیری از خونریزی فشار دادن موضع خونریزی است.

فشار دادن محل خونریزی با یک گاز استریل معمولا جلوی خونریزی را میگیرد و یا حداقل تا زمان رسیدن امداد مانع خونریزی شدید میشود.

محل خونریزی را بالاتر از سطح قلب نگه دارید و با یک بسته پنبه پیچیده شده در گاز فشار دهید و با یک بانداژ الاستیک بپوشانید این کار باعث جلوگیری از لخته و خشک شدن خون و امکان گردش خون میشود.

اگر پنبه و گاز در دست نداشتید برای خونریزیهای اعضای پائینی بدن و بخصوص پاها توسط تی شرت و یا زیر پیراهن اینکار را انجام دهید. لباس را بصورت توپی جمع کرده و ساقهای آنرا به هم گره زده و با آن محل خونریزی را فشار دهید.

اگر عضوی از بدن قطع شده باشد باید در حداکثر ۴ الی ۶ ساعت مصدوم را با عضو قطع شده به یک بیمارستان مجهز رساند.

عوض قطع شده و محل قطع عوض را با بتادین و یا سرم بشویید و سپس آنرا داخل یک کیسه استریل قرار داده و این کیسه را داخل کیسه پر از یخ بگذارید و از یاد نبرید که وسط کیسه استریل و یخها یک گاز بگذارید.

ظرف خالی سرم را میتوانید به عنوان کیسه استریل برای قرار دادن عضو قطع شده استفاده کنید.

عضو قطع شده را مستقیم داخل یخ قرار ندهید چون اینکار باعث صدمه دیدن عضو میشود علت قرار دادن گاز بین دو کیسه نیر هیمن امر است.

در موارد خونریزی و قطع عضو اولین عمل تمیز نمودن محل خونریزی و سپس اعمال دیگر است.


مراقبت از مصدوم (Recovery Position):

مصدوم علائم حیاتی دارد و ممکن است بی هوش باشد ٫ بهترین و ساده ترین حالت نگهداری از مصدوم Recovery Position است.

مصدوم را میتوان به هر دو طرف چرخاند ولی برای اینکه قلب در حالت راحتی باشد بهتر است سمت چپ مصدوم بالا باشد به شرطی که محل قرار گیری مصدوم مناسب برای گرداندن او به سمت چپش باشد.

۱-در سمت چپ مصدوم بنشنید.

۲-دست چپ مصدوم را به آرامی به زیر او هل دهید و هنگام اینکار بدن او را بلند نکنید.

۳-دست راست مصدوم را خم کرده و کف دست او را زیر گوش چپ او قرار دهید بدین ترتیب مانع حرکتهای نا خواسته گردن میشود.

۴- پای راست مصدوم را خم کرده و در جلوی پای چپ قرار دهید.اگر استخوان لگن شکسته باشد باید در همین حالت پاهای او را به هم ببندید. اگر وسیله ای برای اینکار ندارید با بند کفش این کار را انجام دهید.

۵-همانند عکس با دست راست از کتف او با دست دیگر از پشت او گرفته و کمی اورا به طرف خود بچرخانید ولی دقت کنید که وزن خود را روی مصدوم نیندازید و پاهای شما در تماس با مصدوم باشند.

۶-سر مصدوم را با ملایمت به عقب هل دهید تا بتواند راحت نفس بکشد.

۷-با ملایمت دست چپ مصدوم را از زیر او بکشید.

و تا آمدن آمبولانس یا گروه امداد نبض و تنفس او را کنترل کنید

خواباندن صاف مصدوم میتواند خطرناک باشد زیرا ممکن است نتواند نفس بکشد.

اگر احتمال میدهید مصدوم شکستگیهای حساسی مانند شکستگی گردن یا کمر دارد او را تکان ندهید و او را به حالت Recovery Position نخوابانید. اگر مصدوم بی هوش نیست از او بخواهید انگشتان دست و پای خود را تکان دهد و اگر بی هوش است به آرامی و ملایمت با گردن او را لمس کنید بدین طریق میتوان فهمید مصدوم دچار شکستگی گردن و یا مهره ها شده است یا نه.

همیشه به خاطر داشته باشید مصدومی که دچار این نوع شکستگیها شده را هیچ گاه تکان ندهید.


آتش سوزی های خودرو:

همیشه در اتومبیل خود یک کپسول آتش خاموش کن داشته باشید. این کپسول علاوه بر اینکه ممکن است مورد استفاده خودتان قرار بگیرد ٫ در هنگام مواجهه با یک خودروی آتش گرفته نیز میتوانید وارد عمل شده و کمک کنید.

در انتخاب نوع کپسول باید دقت کرد در ضمن کپسولهای ۱ کیلوگرمی که اغلب مورد استفاده هستند بدلیل اینکه کوچک بوده و سریع تمام میشوند توصیه نمیشوند و کپسولهای ۳ لیتری بهترین انتخاب هستند. معمولا آتش سوزی از قسمت موتور شروع میشود پس به هیچ وجه برای خاموش کردن موتور کاپوت را بالا نزنید چون اینکار باعث رسیدن هوا به آتش و تشدید آتش سوزی میشود.

به جای اینکار سعی کنید آتش را از وسط گلگیر و لاستیک و یا از جلو پنجره و یا جای دیگر که به موتور راه دارد توسط کپسول خاموش کنید.

اولینکار در هنگام آتش سوزی خارج کردن سرنشینها از خوردو به شکلی صحیح و بدون صدمه زدن به آنهاست.

اگر چند نفر برای کمک اقدام کرده اند سریع تقسیم کار نموده و در حالی که فردی مشغول خاموش کردن آتش است افراد دیگر به سرنشینها رسیدگی کنند.

در اکثر تصادفات افراد دچار مصدومیت گردن و مهره ها میشوند در این موارد باید بسیار با دقت عمل کرد.بدون توجه به نوع تصادف و میزان مصدومیت حتمن به گردم مصدوم آتل ببندید و اگر چنین وسیله ای ندارید و دوره کمکهای اولیه نگذرانده اید و نسبت به کمکهای اولیه بی اطلاع هستید عاقلانه ترین کار اینست که مصدوم را تکان ندهید و تا رسیدن آمبولانس اجازه ندهید کسی مصدوم را تکان دهد.

تنها بستن آتل و ممانعت از حمل مصدوم توسط افراد نا آگاه احتمال زنده ماندن مصدوم را به میزان ۸۰٪ افزایش میدهد.تنها در صورتی فرد زخمی را از اتومبیل خارج کنید که خطر آتش سوزی وجود دارد.سپس میتوانید اعمال زیر را انجام دهید.


صحبت کنید:

سعی کنید با فرد مصدوم صحبت کنید حرفهایی مانند "اسمت چیه؟ چی شد؟" علاوه بر اینکه میتواند مانع بی هوشی شود برای به حادثه دیده ایجاد روحیه میکند و همچنین تا رسیدن آمبولانس میتوانید از بعضی اطلاعات مهم آگاه شوید.در هنگام انجام این کارها برای جلوگری از فلج شدن باید بر گردن مصدوم آتل یا حائل بسته باشید و با نگه داشتن پیشانی مانع حرکت گردن شوید.اگر فرد زخمی به سوالهای شما جوابهای منطقی میدهد از او در رابطه با صدمات بدنی سوال کرده و هنگام رسیدن گروه امداد با مطلع کردن آنها باعث تسریع و بهبود امداد رسانی شوید. اگر فرد به سوالها جوابهای منطقی میدهد ولی حروف را کش میدهد نشانه خونریزی مغزی است.


نگاه کنید و تشخیص دهید:

اگر زخمی به سوالات جواب نم یدهد و بی هوش است وضعیت بدنی او را بررسی کنید.

آیا نفس میکشد؟ قفسه سینه بالا و پایین حرکت میکند؟ برای فهمیدن این امر باید لباسهای بالای او را ببرید. برای مشاهده حرکت مردمک چشم اگر چراغ قوه دارید به چشمان او نور بیندازید و اگر چراغ قوه ندارید پلکهای او را چند لحظه بسته و دوباره باز کنید.

چنانچه مردمک چشم با نور کوچک میشود نشانه سالم بودن مغز اوست.چنانچه فرد مصدوم قبل از حادثه مورفین و یا سایر مواد مخدر و یا الکل زیادی مصرف کرده باشد و یا از داروی چشمی atropin استفاده کرده باشد واکنش مردمک چشم اشتباه بر انگیز خواهد بود.
بارزترین علامت عدم تپش قلب کبود شدن بدن و لبهاست (بخصوص داخل و پشت لبها)


نبض:

بهترین جا کنترل نبض گردن است و کنترل نبض دست روش مطمئنی نیست.اگر محل نبض را در گردن نمیدانید ابتدا محل نبض در گردن خود را بیاید.


سایر علائم حیاط:

با فشار دادن قسمت نرم گوش و یا فشار دادن ناخنهای انگشت و یا فشار دادن نوک سینه در مردان واکنش مصدوم به درد را کنترل کنید.

ناخن دست مصدوم را با ۲ انگشت فشار دهید این کار باعث سفید شدن ناخن میشود و وقتی شما انگشت خود را برداشتید باید دوباره رنگ ناخنها سرخ شود که این امر نشانه جریان خون و تپش قلب است.روش دیگر گوش کردن به تنفس مصدوم است.

کارهایی که شما در هنگام مواجهه با تصادف انجام می دهید با قوانین مشخصی محدود شده اند.


۱- تقاضای کمک کنید:

معمولا افراد هنگام مشاهده تصادفات رانندگی سریعا با پلیس ۱۱۰ تماس می گیرند ولی توجه کنید که ابتدا باید با اورژانس تماس گرفت (تلفن اورژانس: ۱۱۵) چرا که تماس پلیس با امبولانس باعث تلف شدن زمان بیشتری مشود و چه بسا برای یک مصدوم چند ثانیه تعیین کننده باشد و همچنین اورژانس وظیفه دارد بعد از دریافت گزارش تصادف و ارسال آمبولانس پلیس را مطلع کند. در هنگام تماس با اورژانس همه موارد از قبیل آدرس دقیق ٫ نوع حادثه ٫ تعداد مصدومین ٫ جنسیت و سن افراد مصدوم و وضعیت عمومی آنرا را اطلاع دهید.


۲- باعث بروز تصادف دیگری نشوید:

در این مواقع کارهایی که انجام می دهید علاوه بر حفظ جان مصدومین باید سلامت شما را نیز تامین کند.

*قبل از مداخله اتومبیل خود را در محل مطمئنی متوقف نموده و فلاشرها را روشن کنید

*دقت کنید که لباسی بر تن داشته باشد که رانندگان را متوجه شما کنید (لباس شبرنگ بهتر است) در غیر اینصورت ممکن است شما نیز دچار سانحه شوید و اگر لباس شما رنگ مناسبی ندارد لباس سفید زیر را در آورده بر روی لباس بالایی بپوشید .

*علامت خطر را بر روی جاده بگذارید و از کسی که لباس او نیز برای رانندگان به راحتی قابل رویت است بخواهید در فاصله مناسب از محل حادثه رانندگان را از وقوع حادثه مطلع کند.


۳- وضعیت را بررسی کنید:

در هنگام حضور در محل حادثه وضعیت را بررسی کنید چرا که بسته به شرایط ممکن است اولین اقدام متفاوت باشد.به فرد حادثه دیده آتل گردن ببندید (یا حائل گردن، دقیقا نمیدونم منظورش چیه در هر حال منظور وسیله ای هستش که گردن رو ثابت و درست نگه داره تا نغاع آسیب نبینه) و اگر آتش سوزی وجود ندارد او را تکان ندهید.


ادامه تنفس:

عمل احیا را فقط کسانی میتوانند انجام دهند که در این رابطه آموزش دیده باشند، پس اگر روش عملی تنفس مصنوعی و احیاء قلبی را به طور عملی انجام نداده اید وظایف شما در اینجا خاتمه می یابد و سعی در انجام اینکار نکنید و منتظر رسیدن آمبولانس باشید، کارهای دیگری که شما انجام داده اید کمک موثری به گروه امداد و تسریع امداد رسانی خواهد کرد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین ۱ تا ۵ ستاره نمره دهید

مقاله به روز شده در

همچنین ببینید

رانندگی در شب

رانندگی در شب امر ریسک‌پذیری است حتی اگر خودرو به چراغ‌های مدرنی مجهز باشد. خطرات …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
error: Content is protected !!